Matematică
gabicazino98
2015-10-31 22:09:12
Pentru 98 kg mere și 89 kg prune s-a plătit suma de 1407 lei.Alta data pentru 14 kg mere și 155 kg prune din aceleași calități s-a plătit suma de 1197 lei.cat costa un kg de mere?dar unu de prune?
Răspunsuri la întrebare
lia99
2015-11-01 03:48:25

98 m + 89 p = 1407 14 m + 155 p = 1197     | * (- 7) 98 m + 89 p = 1407 - 98 m - 1085 p = - 8379 le adunam   /        - 996 p   = - 6972 p = 6972 : 996 p = 7 lei/ kg prune 98 m + 89 * 7 = 1407 98 m = 1407 - 623 m = 784 : 98 m = 8 lei/kg mere

Adăugați un răspuns