Matematică
SpeedyM
2021-01-14 11:32:42
Va roog datimi si mie intrebarile la aceasta problema:Mama cumpara 5 pui a 9 lei bucata,2 pachete de unt a 5 lei bucata si 9 paini a 1 leu bucata.ce suma a platit pentru produsele cumparate?
Răspunsuri la întrebare
Cont şters
2021-01-14 14:50:11

(5*9)+(2*5)+(9*1)= 64 lei

pippobaldo45
2021-01-14 14:51:26

1. Cati lei a platit mama pentru pui ?          5 x 9 = 45 lei 2. Cati lei a platit mama pentru unt?          2 x 5 = 10 lei 3. Cati lei a platit mama pentru paine ?         9 x 1 = 9 lei 4. Ce suma a platit pentru produsele cumparate ?        45 + 10 + 9 = 64 lei                                                                Raspuns : 64 lei .

Adăugați un răspuns