Matematică
mihaicretu1
2021-01-14 06:38:57
Pentru o gradinita s-au cumparat 5 lenjerii si 5 paturi, platindu-se in total 395 de lei. O patura costa cu 29 lei mai mult decat o lenjerie. Cat costa o patura? Dar o lenjerie?
Răspunsuri la întrebare
Puffy1
2021-01-14 12:12:26

5l+5p=395 1 p=l+29     5 p=29*5=145  395-145=250 250:10=25  lei costa  lenjeria 1 p=l+29=25+29=54  lei costa patura proba 5*25+5*54=125+270=395

Adăugați un răspuns