Matematică
dariaaa21
2016-04-16 13:45:57
un vânzător a scos spre vanzare 64 kg fructe:mere, pere,prune.cantitatea de mere este de doua ori mai mare decat cea de prune iar cea de pere cu 8 kg mai mare decat dublul celei de mere.cate kg din fiecare fel au fost scoase la vanzare
Răspunsuri la întrebare
rauta
2016-04-16 16:55:21

64-8=56 56:7=8 prune 8*2=16 mere 16*2=32+8=40 pere

marinaavram66
2016-04-16 16:56:36

Notam cu:p=pere pr=prune m=mere p+pr+m=64 m=2×pr p=8+2m=>p=8+4pr p=? m=? pr=? ------------------------- 8+4pr+pr+2pr=64 8+7pr=64 7pr=64-8 7pr=56 pr=8 m=2×8 m=16 p=8+16×2 p=8+32 p=40 SPER CA TE-AM AJUTAT!COROANA?

Adăugați un răspuns